Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2026
Wstęp
Pralka do zabudowy, pralko-suszarka czy oddzielna suszarka z pompą ciepła? Wybór nie jest oczywisty – zależy od wielkości łazienki, liczby domowników i budżetu. W tym poradniku porównujemy wszystkie opcje i pomagamy podjąć najlepszą decyzję.
Spis treści
- Pralka vs pralko-suszarka vs suszarka – różnice
- Typy urządzeń
- Kluczowe parametry
- Suszarka z pompą ciepła – czy warto?
- Przegląd marek w MECHART
- Tabela porównawcza
- Rekomendacja eksperta
- FAQ
- Podsumowanie i kontakt
1. Pralka vs pralko-suszarka vs suszarka
| Kryterium | Pralka do zabudowy | Pralko-suszarka | Suszarka z pompą ciepła |
|---|---|---|---|
| Funkcja | Tylko pranie | Pranie + suszenie | Tylko suszenie |
| Pojemność prania | 7-9 kg | 8-10 kg pranie / 5-6 kg suszenie | 7-9 kg |
| Zużycie energii | Niskie (A/B) | Średnie (C/D przy suszeniu) | Niskie (A++/A+++) |
| Czas suszenia | N/D | 2-3h po praniu | 1,5-2,5h |
| Cena od | od 1 800 zł | od 2 500 zł | od 2 000 zł |
| Miejsce | 1 nisza | 1 nisza (2-w-1) | Osobna nisza lub na pralce |
Tip eksperta MECHART: Jeśli masz miejsce na 2 urządzenia – osobna pralka + suszarka dają lepsze wyniki niż pralko-suszarka. Jeśli masz tylko 1 niszę – pralko-suszarka to jedyne rozwiązanie 2-w-1.
2. Typy urządzeń
Pralka do zabudowy
Standardowa pralka bez dekoracyjnego frontu – front meblowy montuje się na drzwi. Pojemność 7-9 kg, obroty wirowania 1200-1400 obr/min.
Zalety: Najlepsza jakość prania, pełna pojemność suszenia, niższa cena.
Wady: Wymaga osobnej suszarki lub suszenia na sznurku.
Pralko-suszarka do zabudowy
Dwa urządzenia w jednym – pierze i suszy. Oszczędza miejsce, ale pojemność suszenia jest mniejsza (5-6 kg vs 8-10 kg prania).
Zalety: 2-w-1 oszczędza przestrzeń, wystarczy 1 nisza meblowa.
Wady: Mniejsza pojemność suszenia, wyższe zużycie energii przy suszeniu, dłuższy cykl.
Suszarka z pompą ciepła
Najbardziej energooszczędny typ suszarki. Pompa ciepła odzyskuje ciepło z powietrza – zużywa 50-60% mniej energii niż suszarka kondensacyjna.
Zalety: Klasa A++/A+++, delikatna dla tkanin (niższa temperatura), niski koszt eksploatacji.
Wady: Wyższa cena zakupu (od 2000 zł), dłuższy cykl niż kondensacyjna.
Suszarka kondensacyjna
Tańsza alternatywa – para skrapla się w zbiorniku. Prostsza technologia, niższa cena, ale wyższe zużycie energii.
Zalety: Niższa cena, szybsze suszenie.
Wady: Klasa B/C, wyższe rachunki za prąd, gorętsze powietrze niszczy tkaniny.
3. Kluczowe parametry
Pojemność (kg)
Zasada: 1-2 osoby = 7 kg. Rodzina 3-4 = 8 kg. Rodzina 5+ = 9-10 kg. Przy pralko-suszarce pamiętaj: pojemność suszenia to ok. 60% pojemności prania.
Obroty wirowania (obr/min)
Im wyższe obroty, tym bardziej suche pranie po odwirowaniu. 1200 obr/min = ok. 52% wilgotności. 1400 obr/min = ok. 48%. 1600 obr/min = ok. 44%. Wyższe obroty = krótsze suszenie później.
Klasa energetyczna
Pralki: A-G (najlepsze A). Suszarki z pompą ciepła: A++/A+++ (roczny koszt 80-120 zł). Suszarki kondensacyjne: B/C (roczny koszt 200-350 zł). Różnica sumuje się przez 10-15 lat użytkowania.
Poziom hałasu
Pralki: 47-52 dB (pranie), 72-77 dB (wirowanie). Suszarki z pompą ciepła: 62-66 dB. Najcichsze modele: Bosch, Siemens (AntiVibration, EcoSilence Drive).
4. Suszarka z pompą ciepła – czy warto?
Suszarka z pompą ciepła to najoszczędniejszy sposób suszenia odzieży mechanicznie. Porównanie rocznych kosztów:
| Typ suszarki | Klasa | Zużycie/cykl | Koszt roczny (200 cykli) |
|---|---|---|---|
| Z pompą ciepła | A+++ | 1,2 kWh | ok. 180 zł |
| Kondensacyjna | B | 3,5 kWh | ok. 530 zł |
| Wentylacyjna | C | 4,0 kWh | ok. 600 zł |
Oszczędność: 350 zł/rok vs kondensacyjna. Inwestycja zwraca się w 3-4 lata.
Tip eksperta MECHART: Suszarka z pompą ciepła to standard 2026 – jeśli planujesz suszarkę, nie oszczędzaj na typie. Różnica w cenie zakupu (500-800 zł) zwraca się w rachunkach za prąd.
5. Przegląd marek w MECHART
Bosch
Serie 6 i Serie 8. EcoSilence Drive (cichy silnik), AntiVibration (redukcja drgań). Home Connect. Pralki od 2200 zł, suszarki od 2500 zł.
Siemens
Ta sama platforma co Bosch, premium design. iQ500 i iQ700. speedPack (skrócenie cyklów), autoDry (precyzyjne suszenie). Ceny od 2500 zł.
Electrolux
PerfectCare (ochrona tkanin), SensiCare (automatyczne dostosowanie wody). Seria 700 i 800. Pralki od 2000 zł, suszarki od 2200 zł.
AEG
Premium z grupy Electrolux. ProSteam (odparowywanie fałd), ProSense (automatyczna adaptacja). Suszarki z AbsoluteCare (ochrona delikatnych tkanin). Segment 3000-5000 zł.
Miele
Ultra-premium. TwinDos (automatyczne dozowanie), PowerWash (pranie w 49 minut). Suszarki z FragranceDos (pachnące pranie). Żywotność 20 lat. Ceny od 4000 zł.
Whirlpool
FreshCare+ (para po zakończeniu cyklu zapobiega zagniataniu). Dobre pralki w segmencie budżetowym. Ceny od 1800 zł.
Samsung
AddWash (drzwiczki do dodawania odzieży w trakcie prania), AI Control, SmartThings. Nowoczesny design. Ceny od 2000 zł.
6. Tabela porównawcza
| Model | Typ | Pojemność | Klasa | Cena | Dla kogo |
|---|---|---|---|---|---|
| Whirlpool BI WMWG 71483E | Pralka | 7 kg | C | ok. 1 800 zł | Budżet – solidna pralka |
| Bosch WIW28542EU | Pralka | 8 kg | C | ok. 2 800 zł | Cicha, EcoSilence Drive |
| Bosch WNA14400EU | Pralko-suszarka | 9/6 kg | E (suszenie) | ok. 3 200 zł | 2-w-1, oszczędność miejsca |
| Electrolux EW7F248BIP | Pralka | 8 kg | A | ok. 3 000 zł | PerfectCare, klasa A |
| Bosch WQG24100EM | Suszarka pompa | 9 kg | A+++ | ok. 3 000 zł | Najoszczędniejsza suszarka |
| Siemens WT47XMH1EU | Suszarka pompa | 9 kg | A+++ | ok. 3 800 zł | Premium suszarka, autoDry |
| Miele WCI870 WPS | Pralka | 9 kg | A | ok. 5 500 zł | Ultra-premium, TwinDos |
7. Rekomendacja eksperta MECHART
Najlepsza pralka budżetowa: Whirlpool BI WMWG 71483E
7 kg, FreshCare+, solidna praca w dobrej cenie. Idealny start.
Zobacz Whirlpool w ofercie MECHART
Najlepsza pralko-suszarka: Bosch WNA14400EU
9 kg prania / 6 kg suszenia, EcoSilence Drive, Home Connect. Najlepsze 2-w-1 na rynku.
Zobacz Bosch pralko-suszarkę w ofercie MECHART
Najlepsza suszarka: Bosch WQG24100EM
A+++, 9 kg, AutoDry. Zwrot inwestycji w 3 lata dzięki niższym rachunkom za prąd.
Zobacz suszarki Bosch w ofercie MECHART
8. FAQ
Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?
Do zabudowy integruje się z meblami – front meblowy zakrywa urządzenie. Wolnostojąca jest tańsza i łatwiejsza w wymianie. Estetyka vs praktyczność.
Suszarka z pompą ciepła – ile prądu zużywa?
A+++ zużywa ok. 1,2 kWh/cykl (ok. 0,90 zł/cykl). Przy 200 cyklach/rok to ok. 180 zł – ponad 3x mniej niż suszarka kondensacyjna.
Czy pralko-suszarka pierze i suszy jednocześnie?
Nie – najpierw pierze, potem suszy. Cały cykl trwa 4-6 godzin. Ale pojemność suszenia jest mniejsza (5-6 kg vs 8-10 kg prania).
Jaka pojemność pralki dla rodziny?
1-2 osoby: 7 kg. Rodzina 3-4: 8 kg. Rodzina 5+: 9-10 kg. Większa pojemność = mniej cykli prania = niższe zużycie wody.
Czy suszarka niszczy ubrania?
Suszarki z pompą ciepła suszą w niskiej temperaturze (50-60°C) – delikatne dla tkanin. Kondensacyjne suszą w 70-80°C – bardziej agresywne. Z pompą ciepła ubrania są miękkie i mniej się karczą.
Jak dobrać suszarkę do małej łazienki?
Suszarkę można postawić NA pralce (kolumna pralka+suszarka) z użyciem zestawu łączącego. Oszczędza podłogę, zajmuje 60x60 cm. MECHART pomoże dobrać kompatybilny zestaw.
9. Podsumowanie i kontakt
Pralka, pralko-suszarka czy suszarka z pompą ciepła – wybór zależy od przestrzeni i potrzeb. W MECHART mamy urządzenia do prania i suszenia od Bosch, Siemens, Electrolux, AEG, Miele, Whirlpool i Samsung.
Nie wiesz, co wybrać? Zapraszamy do salonu MECHART w Poznaniu (ul. Jasna 8, 60-198 Poznań).
Odwiedź nasz salon
MECHART Sp.J.
ul. Jasna 8, 60-198 Poznań
Tel.: 61 842 01 01
Pon–Pt 9:00–17:00, Sob 10:00–14:00
Pełna oferta pranie i suszenie: mechart-agd.pl/pranie-i-suszenie